Aktywność fizyczna
Życie w świecie postępu technologicznego, zwiększonego dostępu do informacji i nowych mediów ma swoje plusy i minusy. Do niezaprzeczalnych minusów zaliczają się na pewno pojawiające się różnego rodzaju drobne nawyki w wykonywanych przez nas czynnościach, które mogą doprowadzić w końcu do jakichś bólów i zwyrodnień. W odpowiedzi na nie pojawiło się wiele opcji zmiany trybu życia na zdrowszy. Sam w sobie jest to bardzo dobry krok, ale wiąże się z tym inny problem –niewłaściwe wykonywanie prozdrowotnych aktywności i ćwiczeń. Coraz częściej pojawiają się u rehabilitantów pacjenci z różnego rodzaju kontuzjami pochodzenia sportowego, w tym zwichnięciami i złamaniami. Kiedy przydarzy nam się taka „awaria”, nie należy panikować, ale równie szkodliwe byłoby zaniedbanie sprawy. Należy znaleźć rehabilitanta godnego zaufania. Zwykle rehabilitacja kojarzy nam się nieprzyjemnie, wiążemy ją z trudnym dochodzeniem do zdrowia po jakimś ciężkim wypadku. Jednak wcale nie musi to tak wyglądać. Zapytajmy więc, czego można się spodziewać po wizycie u rehabilitanta?
Przed pierwszą wizytą
Wybór odpowiedniego specjalisty to oczywiście podstawa, chodzi nie tylko o znalezienie fachowca od naszego problemu, potrzebujemy również kogoś, kto będzie nam empatycznie odpowiadał i prowadzi przez proces zdrowienia. Musimy pamiętać, że powrót do zdrowia nawet po niewielkim urazie to skomplikowany proces. Oznacza to, że nie możemy spodziewać się natychmiastowych rezultatów i współpracować z fizjoterapeutą. Rehabilitacja przedstawiana w filmach i książkach to często bardzo wyczerpujący i niejednokrotnie bolesny ciąg forsownych ćwiczeń, ale to na szczęście tylko fikcja. Realnie chodzi o zmianę przyzwyczajeń oraz o powolne przystosowywanie się do poprawnego funkcjonowania. Bardzo często okazuje się podczas rehabilitacji, że wiele rzeczy, nawet tych codziennych, wykonywaliśmy w sposób, który nadwyrężał nasz organizm, eksploatując go ponad miarę. Praca z rehabilitantem polega wówczas przede wszystkim na poznaniu siebie i swoich możliwości. Kiedy już to zrozumiemy znacznie łatwiej przychodzi nam znalezienie odpowiednego specjalisty.
Poszukiwania
Chcemy zarówno specjalistę, jak też człowieka, z którym dobrze się współpracuje. Gdzie takiego znaleźć? Tu z pomocą może nam przyjść Internet, jako podstawowe dzisiaj źródło informacji. Wiele gabinetów i lekarzy korzysta z różnorodnych serwisów i portali społecznościowych czy medycznych, które pozwalają nam, pacjentom, lepiej ich poznać. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „znajdź rehabilitanta”, a zyskujemy dostęp do wielu stron, które wspomogą nas w poszukiwaniach. Warto zapoznać się z opiniami na temat wybranych specjalistów. Trzeba też pamiętać, że nie zawsze najwyżej oceniony specjalista będzie tym najlepszym dla nas. Negatywne opinie często dotyczą osobistych odczuć, warto za ich pomocą dowiedzieć się, jakim typem osoby jest nasz rehabilitant. Czasem to, co dla jednych okazuje się negatywne, dla nas może okazać się kluczowe do dobrej współpracy.
Kolejne wizyty
Jak już wspomnieliśmy, powrót do zdrowia to proces wymagający czasu. Choć ciężki wysiłek nie jest konieczny, to niezbędna jest systematyczność w działaniach. Bardzo często zdarza się tak, że gdy poczujemy się już trochę lepiej, zarzucamy zalecenia lekarzy i pojawiamy się w gabinecie dopiero przy następnych dolegliwościach. W przypadku rehabilitacji nic nie działa tak źle na organizm, jak niesystematyczność lub przerwanie procesu w połowie. Warto również po zakończeniu leczenia pojawiać się jeszcze na konsultacjach z rehabilitantem. Uzyskamy wówczas szereg rad i zaleceń, które pozwolą nam uniknąć podobnych kontuzji w przyszłości i znacząco polepszą nasz komfort życia.